Internet jest teraz nieodłączną rzeczą w naszym życiu, ale ma też coraz większe zastosowanie w środowisku przemysłowym. Wszystko dzięki Industrial Internet of Things (IIoT), czyli przemysłowemu internetowi rzeczy, który rozwija się błyskawicznie

Emilia Nowakowska

Przemysłowy internet rzeczy to innowacyjny sposób łączenia i optymalizacji maszyn. Dzięki specjalnym czujnikom i analizom, IIoT może zmienić sposób w jaki urządzenia i ludzie w terenie łączą się i komunikują z przedsiębiorstwem. Gdy wszystkie dane zostaną wprowadzone do internetu, oprogramowanie będzie mogło idealnie wszystko regulować. Nic więc dziwnego, że coraz więcej potężnych firm korzysta z takiego rozwiązania, bo to kompletnie nowa generacja w pełni inteligentnych fabryk.

Korzyści z Industrial Internet of Things można podzielić na trzy grupy: aktywa, proces oraz optymalizację zadań. W pierwszym dane pobierane są z czujnika, a następnie przetwarzane w odpowiedni sposób, by operatorzy wiedzieli, jak dobrać parametry dla urządzenia, by to działało jak najlepiej. To może pomóc wykluczyć późniejsze awarie sprzętu.

Bardzo ważne jest także centrum sterowania, gdzie gromadzone są wszystkie dane z czujników. Można decydować m.in. o tym, kiedy urządzenia mają zostać „uśpione”, a dzięki temu pracować wydajniej i oszczędzać energię.

Imponujący wzrost

To jednak nie wszystko. IIoT potrafi podejmować inteligentne decyzje, jeśli chodzi o pomijanie niektórych towarów. Szczególnie tych, na które popyt nie jest największy. Pozwala to na zmniejszenie ich produkcji. Cały proces odbywa się na podstawie danych operacyjnych oraz finansowych. To kolejny pozytyw dla firmy.

Wracając do czujników. Jest ich wiele rodzajów, począwszy od chemicznych, wizyjnych, przepływów po bioczujniki, a także terenowe czujniki procesorowe. Według raportu BCC Research z ubiegłego roku, rynek czujników w 2020 roku osiągnie poziom 154,3 mld dolarów przy rocznym wzroście 10,1 proc. Jedynym minusem niezwykłego wzrostu zapotrzebowania na czujniki są… oczekiwania klientów, którzy sugerują, że urządzenia powinny dostarczać więcej informacji, niż informacje typu „włącz/wyłącz”.

Z IIoT korzystają m.in. takie potęgi, jak amerykański GE czy francuski Airbus. W pierwszej z firm, która produkuje akumulatory sodowo-niklowe, na starcie umieszczono 10 tys. czujników, które zostały rozmieszczone na ponad 17 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej. Wszystkie są podłączone do wewnętrznej sieci ethernet i monitorują poszczególne procesy, m.in. które partie proszku zostaną użyte do formowania ceramicznych rdzeni ogniw, jaka będzie ich temperatura spiekania czy ile energii potrzeba do utworzenia jednego akumulatora. Wszystko może być koordynowane przez pracowników dzięki sieci Wi-Fi.

Z kolei francuski producent samolotów oznakował etykietami RFID podzespoły maszyny, a także narzędzia. Wszystko może być odczytane dzięki specjalnym okularom z odległości nawet do stu metrów. Przedstawiciele Airbusa twierdzą, że taka technika była już wprowadzona do montażu modeli A330 i A350.

Specjalna konferencja

Właśnie dlatego, w trakcie Warsaw Industry Week w listopadzie odbędzie się międzynarodowa konferencja Industrial Internet of Things. Jej głównym tematem będzie oczywiście przemysłowy internet rzeczy oraz koncepcja przemysłu 4.0 w środowisku polskich przedsiębiorstw, które wrażają innowacyjne rozwiązania technologiczne. Poruszone zostaną m.in. tematy IIoT w branżach powiązanych z lotnictwem, energetyką, transportem, a także cyberbezpieczeństwa i zabezpieczenia danych. Eksperci będą rozmawiać na temat wyzwań, jakie stawia czwarta rewolucja przemysłowa. W ramach konferencji, odbędzie się także dyskusja o konieczności przystosowania szkolnictwa wyższego na potrzeby scyfryzowanego oraz zautomatyzowanego przemysłu.

Organizatorom bardzo zależy na tym, by spotkanie miało wymiar praktyczny i jak najbardziej pomogło polskim przedsiębiorcom. Dlatego powołano specjalną Radę Programową, w skład której weszli przedstawiciele świata nauki i biznesu. Jej przewodniczącym jest Radosław Domagalski, prezes zarządu KGM Polska Miedź SA. Ekspertem przemysłu 4.0 został Kazimierz Anhalt z GateOpen Innovation Management, a w skład rady weszli także m.in. rektor Politechniki Warszawskiej czy przedstawiciele Warszawskiej Akademii Technicznej oraz firm Ursus, Siemens, Astor, Trumpf czy Ptak Warsaw Expo.

II Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week oraz towarzysząca im międzynarodowa konferencja Industrial Internet of Things odbędą się w dniach 14-16 listopada 2017 w Ptak Warsaw Expo w warszawskim Nadarzynie.

Za merytoryczne przygotowanie konferencji Industrial Internet of Things odpowiada specjalnie powołana Rada Programowa, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele świata biznesu, nauki oraz polityki. Tak zacne gremium daje gwarancję stworzenia programu, wychodzącego naprzeciw potrzebom polskich przedsiębiorców. Zapewnia też szerokie forum dialogu i wymiany doświadczeń.